Link:INB Home|INB English| INB русский язык|INB العربية|INB Türkiye|INB فارسی|INB Español|INB Français|INB Português|INB Deutsch|INB 國語|INB 中文|INB 日本语|INB 한국어|INB ภาษาไทย|INB tiếng Việt||ثبت‌نام اينترنتي هم نتوانست حضور دانشجويان را کمرنگ کند
INB Allāh World forum
الله (Allāh) Welcome to (Industry & Native boffin) The industrial age here is full of fighting spirit, you and I both through this network space with Native biological spirit boffin came to the mad labs. home INBforum.com, Permanent: irinbforum.forumotion.com
INB Allāh World forum

الله (Allāh) Welcome to (Industry & Native boffin) The industrial age here is full of fighting spirit, you and I both through this network space with Native biological spirit boffin came to the mad labs. home INBforum.com, Permanent: irinbforum.forumotion


أهلا وسهلا بك زائرنا الكريم, أنت لم تقم بتسجيل الدخول بعد! يشرفنا أن تقوم بالدخول أو التسجيل إذا رغبت بالمشاركة في المنتدى

《《《《《《《上一页INBforum   اذهب الى الأسفل

上一页INBforum》》》》》》》مشاهده موضوع قبلي مشاهده موضوع بعدي اذهب الى الأسفل  پيام [صفحه 1 از 1]

1 ثبت‌نام اينترنتي هم نتوانست حضور دانشجويان را کمرنگ کند في الجمعة نوفمبر 12, 2010 6:10 pm

Admin

avatar
Admin
تعداد بازدیدها: ٥٥٠
[ندعوك للتسجيل في المنتدى أو التعريف بنفسك لمعاينة هذه الصورة]

معصومه پیرجلی:عصر امروز، عصر اطلاعات و ارتباطات نام گرفته است. جهانيان درصدد توسعه و تسهيل امر ارتباطات هستند و اينترنت دريچه‌اي به سوي جهان ارتباطات است. سيستم انتخاب واحد از طريق اينترنت براي اولين بار در سطح كشور در مركز اطلاعات، آمار و كامپيوتر دانشگاه آزاد اسلامي واحد مشهد طراحي شده و در ترم اول سال تحصيلي 81-80 به صورت محدود در دانشكده حقوق و علوم سياسي به‌طور آزمايشي پياده‌سازي شد.در حال حاضر 57 سيستم مكانيزه توليد شده توسط مركز فناوري اطلاعات و ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامي مشهد مشغول به فعاليت هستند.
با توجه به فرا رسيدن زمان انتخاب واحد و حساسيت‌هاي موجود در زمان ثبت‌نام آموزشي واحدهاي دانشگاهي (ابتداي نيمسال تحصيلي) مبني‌بر تامين امنيت اطلاعات نرم‌افزار آموزش و شهريه، رعايت اصول و مواردي براي دانشجويان الزامي است.
البته دانشجو هنگام ثبت‌نام مكانيزه و انتخاب واحد با اصطلاحاتي چون كد كاربري (عددي است شش رقمي كه به دانشجويان داده مي‌شود)، كلمه رمز (مجموعه‌اي از حروف و ارقام به طول هشت حرف است كه به منظور عدم دسترسي ديگران به انتخاب واحد و اطلاعات دانشجو اختصاص داده مي‌شود)، برگه عضويت (برگه‌اي است كه صندوق پستي و رمز ورود تعيين شده توسط سيستم در آن ثبت شده و در اختيار دانشجو قرار داده مي‌شود) و برگ چاپ نهايي (برگه‌اي است كه پس از اتمام مراحل انتخاب واحد اينترنتي توسط دانشجو از سيستم درخواست شده و در حكم برگه انتخاب واحد دانشجو است) آشنا باشد.
علاوه بر اين در زمان انجام انتخاب واحد كارشناسان فني و رئيس هر واحد دانشگاه آزاد اسلامي بايد بر نكاتي نظارت داشته باشند.
ازجمله اين موارد مي‌توان به اخذ نسخه پشتيبان به صورت online ذخيره و نگهداري يك نسخه از backup به صورت روزانه روي CD/DVD در پايان هر روز و همچنين انتقال يك كپي از backup به سرور اطلاعات فرابر واحد از طريق پروتكل FTP براي upload اطلاعات به سازمان مركزي (كه دستورالعمل نحوه انتقال و ابزارهاي مربوطه از طريق سايت
[ندعوك للتسجيل في المنتدى أو التعريف بنفسك لمعاينة هذا الرابط] قابل برداشت است) اشاره كرد.
همچنين به‌‌روزرساني نرم‌افزار‌هاي نصب شده در هر واحد و استفاده از آخرين نسخه‌ها و نصب آخرين افزونه‌هاي امنيتي (service pack ) ارائه شده (شامل سيستم عامل، SQL server، و...)، نصب و راه‌اندازي firewall سخت‌افزاري- نرم‌افزاري، نصب آنتي‌ويروس مناسب با لايسنس معتبر روي سرورهاي حاوي اطلاعات و به‌روزرساني مداوم آن از ديگر مواردي است كه در شرح كار واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي قرار دارد.
كنترل و مانيتورينگ ترافيك شبكه و هويت‌سنجي كاربران از طريق امكانات active directory، سيستم عامل، استفاده از گذرواژه‌هايي كه در آن از حروف، اعداد، كاراكترهاي خاص استفاده شده باشد و تغيير دوره‌اي اين گذرواژه‌ها، نيز بايد در دستوركار كارشناسان فني هر واحد قرار گيرد. در زمان ثبت‌نام مكانيزه بايد از اجراي فايل‌هاي مشكوك در شبكه خودداري كرده و سطوح دسترسي كاربرهاي سيدا (sida) تنها براساس نقش‌هاي محدودكننده سامانه تعيين شود.
علاوه بر اين ضروري است آخرين نسخه‌هاي سيدا از طريق سايت مذكور دريافت شده و به روز رساني شود و واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي موظف هستند با توجه به احتمال قطعي اينترنت يا محدوديت در تامين تجهيزات امنيتي واحد تمهيدات لازم را براي ثبت‌نام اينترنتي يا محلي (local) در محيط سايت كامپيوتري واحد كه قابل‌كنترل باشد، پيش‌بيني مي‌كنند.
با اعلام امكان ثبت‌نام اينترنتي از سوي بسياري از واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي بايد دانشجويان را به انجام يك ثبت‌‌نام بي‌دردسر اميدوار كرد اما بايد ديد پس از گذشت تقريبا هشت سال از اجراي اين سيستم دانشجويان تا چه اندازه از عملكرد آن راضي هستند.
دكتر جاسبي، رئيس دانشگاه آزاد اسلامي در مراسم افتتاح و بهره‌برداري از نرم‌افزار جامع دفتر مركزي گزينش دانشگاه آزاد اسلامي در همين راستا تصريح كرد: پاسخگويي به مردم بايد به گونه‌اي باشد كه ديگر نيازي به حضور فيزيكي آنان نباشد و از طريق اينترنت و مكانيزاسيون اطلاع‌رساني و مسائل پيگيري شود.
وي يادآور شد: دانشگاه آزاد اسلامي بايد در اين زمينه الگو باشد و سيستم مكانيزاسيون در ساير قسمت‌هاي دانشگاه نظير آموزش، ثبت‌نام، پژوهش و هيات‌علمي اجرايي شود. رئيس دانشگاه آزاد اسلامي خاطرنشان كرد: يكي از عوامل موفقيت در استفاده از سيستم مكانيزاسيون، آموزش پرسنل است به‌طوري كه كاربران به راحتي بتوانند از آن استفاده كنند.
وي با اشاره به اينكه مجموعه عظيم دانشگاه آزاد اسلامي حدود 70 هزار پرسنل و اعضاي هيات‌علمي و پنج ميليون دانشجو و فارغ‌التحصيل دارد، گفت: تقويت سيستم مكانيزاسيون و توسعه تكنولوژي‌هاي نوين ارتباطي و اطلاعات از الزامات است. با توجه به اينكه دسترسي به اينترنت در سطح واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي به سهولت امكان‌پذير نيست و به دليل حجم بالاي دانشجوياني كه در اين دانشگاه مشغول به تحصيل هستند ثبت‌نام مكانيزه و انتخاب واحد اينترنتي به يكي از معضلات تبديل شده و روند ثبت‌نام و انتخاب واحد دانشجويان را با اختلال مواجه كرده است.
امير عليزاده، دانشجوي كارشناسي روزنامه‌نگاري دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران مركزي با بيان اينكه زماني كه انتخاب واحد به صورت دستي انجام مي‌شد، با مشكلات كمتري روبه‌رو بوديم، گفت: در انتخاب واحد دستي حداقل مي‌دانستيم كه پس از چند ساعت ايستادن در صف بالاخره در زمان تعيين شده انتخاب واحد كنيم اما در حال حاضر به دليل قطعي اينترنت، در دسترس نبودن امكانات اينترنتي كافي براي دانشجويان، زياد بودن حجم دانشجوياني كه مي‌خواهند ثبت‌نام كنند و... مشكلات‌مان بيشتر شده است.
مرضيه حائري، دانشجوي رشته روابط‌عمومي دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران مركزي درباره ثبت‌نام اينترنتي اظهار كرد: اميدوار بودم كه با استفاده از ثبت‌نام اينترنتي مشكلي نداشته باشم ولي با اين وجود با ورود به سايت، بعد از انتخاب چند واحد با قطع شدن آن مواجه شدم و تا پايان وقت در نظر گرفته شده امكان اتصال مجدد فراهم نشد. وقتي به دانشگاه مراجعه كردم تنها جوابي كه به من داده شد اين بود كه در ساعت چهار بعدازظهر تا ۱۲ شب دوباره مي‌توانم براي انتخاب واحد اقدام كنم. از آنجايي كه در اين ساعت بليت مسافرت داشتم مجبور شدم با كنسل كردن آن فرصت دوباره ثبت‌نام را از دست ندهم زيرا با توجه به اين شرايط انتخاب واحد در زمان حذف و اضافه هم ريسك بزرگي محسوب مي‌شد. همچنين مصطفي ‌هاشمي، دانشجوي ترم سوم مهندسي برق همين واحد دانشگاهي با اعتراض به نحوه انتخاب واحد در اين‌باره مي‌گويد: «با وجود اينكه اين واحد جزو اولين واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي است كه تجربه ثبت‌نام اينترنتي را دارد اما همچنان دانشجويان با بدترين شرايط انتخاب واحد مي‌كنند.»
شايد بتوان گفت عمده‌ترين مشكلي كه در صحبت‌هاي تمام اين دانشجويان تكرار مي‌شود، سرعت بسيار پايين اينترنت در سايت‌هايي است كه به آن مراجعه مي‌كنند. دانشجويان براي انتخاب واحد به سختي اجازه ورود به سايت را پيدا مي‌كنند و به محض ورود به سايت هم با انتخاب هر واحد درسي با اعلام اينكه تمام ساعت‌ها پر شده است اجازه انتخاب واحد به دانشجو داده نمي‌شود.
جدا از مشكلات مربوط به انتخاب واحد اينترنتي مراحل بعد از آن اعم از پرداخت پول و ثبت‌نام نهايي نيز كه توسط خود دانشگاه انجام مي‌شود خالي از مشكل نيست و صف‌هاي طولاني ثبت‌نام نهايي اعتراض دانشجويان را دوچندان كرده است. بايد گفت اگر ثبت‌نام اينترنتي به منظور راحتي دانشجويان در نظر گرفته شده با توجه به مشكلات پيش آمده نتوانسته رضايت خاطر دانشجويان را فراهم كند و نيازمند بازبيني و بازنگري‌هاي لازم در اين زمينه است.
بنابراين با توجه به اينكه دانشگاه آزاد اسلامي در حال حاضر بزرگ‌ترين دانشگاه حضوري جهان است و دانشجويان بسياري در آن مشغول به تحصيل هستند لزوم توجه به اين امر و برطرف كردن مشكلات پيش روي دانشجويان بيش از پيش خودنمايي مي‌كند.

]

خواندن مشخصات فردي http://ir.inbforum.com

上一页INBforum   اذهب الى الأسفل

上一页INBforumمشاهده موضوع قبلي مشاهده موضوع بعدي بازگشت به بالاي صفحه  پيام [صفحه 1 از 1]

صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد

Copyright ©2009-2010 LTD Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported License.

IT:SINGLESERVGoogle谷歌翻译TranslateFORUMSOFTLAYERGoogle谷歌广告联盟AdSenseAsia

 

© PunBB | Ahlamontada.com | العصر و المجتمع | مواضيع أخرى | منتدى مجاني للدعم و المساعدة | ارتباط | التبليغ عن محتوى مخالف | انشئ مدونة مجانيا