Link:INB Home|INB English| INB русский язык|INB العربية|INB Türkiye|INB فارسی|INB Español|INB Français|INB Português|INB Deutsch|INB 國語|INB 中文|INB 日本语|INB 한국어|INB ภาษาไทย|INB tiếng Việt||ایلاف: ‘جنگ جهانی سایبری’ به زودی
INB Allāh World forum
الله (Allāh) Welcome to (Industry & Native boffin) The industrial age here is full of fighting spirit, you and I both through this network space with Native biological spirit boffin came to the mad labs. home INBforum.com, Permanent: irinbforum.forumotion.com
INB Allāh World forum

الله (Allāh) Welcome to (Industry & Native boffin) The industrial age here is full of fighting spirit, you and I both through this network space with Native biological spirit boffin came to the mad labs. home INBforum.com, Permanent: irinbforum.forumotion


أهلا وسهلا بك زائرنا الكريم, أنت لم تقم بتسجيل الدخول بعد! يشرفنا أن تقوم بالدخول أو التسجيل إذا رغبت بالمشاركة في المنتدى

《《《《《《《上一页INBforum   اذهب الى الأسفل

上一页INBforum》》》》》》》مشاهده موضوع قبلي مشاهده موضوع بعدي اذهب الى الأسفل  پيام [صفحه 1 از 1]

1 ایلاف: ‘جنگ جهانی سایبری’ به زودی في الخميس نوفمبر 11, 2010 8:22 am

Admin

Admin
Admin
[ندعوك للتسجيل في المنتدى أو التعريف بنفسك لمعاينة هذا الرابط] ICTTIMES- به گزارش فارس، پایگاه خبری “ایلاف ” در گزارشی با عنوان “جنگ جهانی الکترونیک “، به بررسی نسل جدیدی از جنگهای ویرانگر می‌پردازد که در آن ظرف چند ثانیه و بی هیچ هزینه‌ای، خسارتهایی سنگین به کشور هدف وارد می‌شود، جنگی که سربازان آن هکرها و متخصصین فنآوری اطلاعات خواهند بود.
یک کارشناس فن‌آوری اطلاعات در گفت‌وگو با “ایلاف ” بر این مطلب تأکید کرد که پیش‌بینی‌ها از احتمال وقوع جنگ جهانی الکترونیک خبر می‌دهند؛ جنگی که در خلال آن کشورهای درگیر وارد نبردی سخت خواهند شد، بی آنکه حتی یک سرباز، آسیب دیده و یا سلاحی نابود شود.
بنا بر اظهارات “ایمن ناطور ” کارشناس فنآوری اطلاعات، زمانی‌که فنآوری موفق شد، به ریزترین و جزئی ترین مطالب دست پیدا کند، سخن از امکان وقوع جنگ جهانی الکترونیک مطرح شد که در خلال آن کشورهای درگیر، وارد جنگهایی وحشیانه خواهند شد بی آنکه حتی یک سرباز در این جنگ آسیب دیده و یا سلاحی نابود شود. علاوه بر این یک کارشناس حقوقی نیز تأکید دارد که جهان به قدر کافی آماده این جنگ نیست و مصوبات قانونی بازدارندهای در این زمینه وجود ندارد.
ایلاف می‌نویسد: حملات ویروسی از طریق کرم رایانه‌ای “استاکس نت “، به صدها رایانه در سراسر جهان به ویژه ایران صدمه وارد کرد به گونه ای که راه برای تکرار این خطر گشوده شد؛ مسأله‌ای که در ابتدا به دلیل مهارت بالای به کار رفته در این فنآوری و احتمال حضور برخی دولتهای پنهان در پشت ماجرا با هدف از کار انداختن توان صنعتی صنایع بزرگ، کاملا نامأنوس و غیرعادی می‌نمود؛ یکی از مثال‌ها در این زمینه، کرم رایانه‌ای “استاکس نت ” بود که سعی داشت به سیستمهای یکی از نیروگاههای هستهای ایران وارد شود؛ مسأله‌ا‌ی که موجب نگرانی می‌شود تکرار این حادثه و حمله به بخشهای بسیار حساس و سوءاستفاده از این اقدامات الکترونیکی با هدف حملات ویروسی ویرانگر است.
ایلاف از ایمن ناطور کارشناس فنآوری اطلاعات درباره علت امتناع دهها متخصص فنآوری اطلاعات از صحبت کردن پیرامون خطرهای قریب الوقوعی مانند “استاکس نت ” سؤال کرد، وی در پاسخ اظهار داشت، بسیاری از کارشناسان طی سالهای اخیر به دلیل تخصص‌شان، درگیر حملات عادی هکرها مانند نفوذ به سیستم، انتشار ویروسهای عادی، کلاهبرداری اینترنتی و … بوده اند و شمار اندکی از متخصصان، مشغول بکارگیری این تکنولوژی در تصفیه حسابهای سیاسی میان کشورهای بزرگ می‌باشند.
ناطور تأکید کرد این فکر سالهای زیادی به طول انجامیده و مراحل اجرایی آن به سطوح بسیار پیشرفتهای رسیده است. ویروس “استاکس نت ” در سطح سیاسی جهانی شده است، لذا جنگ جهانی الکترونیکی تنها یک احتمال نبوده بلکه بسیار نزدیک است.
پایه‌گذاری هک
ناطور بر این مطلب تأکید دارد که دستگاههای اطلاعاتی جهان از چندین سال پیش، پرداختن به پرونده هکرهای اینترنتی به ویژه هکرهای حرفه ای را مورد توجه خود قرار داده اند؛ این دستگاههای اطلاعاتی، اخبار مربوط به آنها و شرایط بازداشت و موارد هکهای انجام شده توسط ایشان در سراسر جهان را مورد پیگیری قرار می دهند؛ پس از آن یکسری معاملات مخفیانه با مبالغ بالا، برای خرید آزادی زندانیان اسیر در چند کشور خاورمیانه صورت می گیرد. بدین ترتیب بسیاری از این زندانیان ناپدید شده و از این پس دیگر زندانی نبوده بلکه کاملا آزاد هستند و از طریق تفاهمنامه های انحصاری برای سازمانهای پیچیدهای که به احتمال زیاد جاسوسی هستند کار می‌کنند تا اقدامات خرابکارانه ایشان بر روی شبکه عنکبوتی اینترنی از جانب این کشورها و تحت مالکیت ایشان باشد.
بر اساس این گزارش ناطور می افزاید که خود وی از شاهدان عینی تجربه ای بوده که در آن هیأت دولت یک کشور عربی چند سال پیش، گروهی از هکرهای مشهور جهان را چند روزی از زندان آزاد کرد تا در یک عملیات بین المللی با حضور چندین شرکت جهانی فعال در زمینه سازمانهای اطلاعاتی و سلامت عمومی فضای اینترنت شرکت کنند؛ در نتیجه این عملیات حسابهای بانکی بیرون کشیده شد، به معاملات بازار بورس دست برده شد و ظرف چند ساعت سودهای زیادی بدست آمد؛ مسأله‌ای که زنگ خطری بزرگ برای دست‌اندرکاران این زمینه بود، تا جائی‌که همان موقع سؤال مهمتری را مطرح کردند؛ چه باید کرد که خطر هکرهای اینترنتی در همین حد باقی مانده و از آن تجاوز نکند و احتمالات مطرح شده از سوی تروریسم جهانی نیز در نظر گرفته شود.
عملیات اطلاعاتی
به اعتقاد ناطور آنچه اخیرا در ایران و چین رخ داد یک تجربه عملی برای تجربیات و تلاشهای پیچیده تر در مراحل بعدی بوده است. وی توضیح می دهد که “استاکس نت “، تلاشی بود که در پشت آن سازمانهای جاسوسی جهانی قرار داشتند؛ این سازمانها بسیاری از هکرهای حرفهای سراسر جهان را بسیج کردند و هدفشان نیز فراتر از عملیاتهای مرسومی است که هکرها بدان عادت داشته‌اند. طرحها و برنامه های این عملیات رنگ نظامی به خود گرفته و رویکرد آن امنیت کشورهای دشمن، ثبات داخلی و اقتصاد آنها را هدف قرار داده است. اهدافی که بی هیچ هزینه نظامی و مالی، در دسترس این دولتها قرار دارد.
این کارشناس مسایل فناوری در ادامه شرح می دهد که دستگاههای اطلاعاتی عربی چند سال است به این فکر افتاده اند و بخشهایی را در ساختار فنآوری و سازمانهای اطلاعاتی خود به راه انداخته اند و از میان کارمندان و متخصصان بخش فنآوری افرادی را به خدمت گرفته اند.
وی توضیح می‌دهد که کشورهای عربی وارد میدان شده اند و نمی خواهند در جنگ الکترونیک آینده، از این مهارتها عقب بمانند. گسترش بخشهای فنآوری اطلاعات می تواند دلیلی پنهان مبنی بر تمایل این کشورها برای ورود به جنگهای الکترونیک کوچک با اهداف محدود، علیه کشورهای دشمن باشد.
سناریوهای وحشتناک
ناطور ضمن اشاره به اقدامات هکرها از قبیل، کلاهبرداری اینترنتی، انتشار ویروس، حمله به پایگاههای اینترنتی و نابودی محتویات آنها و اقدام به طراحی ویروسی مانند “استاکس نت ” ویژه حمله به واحدهای بزرگ صنعتی جهان، بر این مطلب تأکید دارد که تا زمانیکه هوش الکترونیکی هکرها معیار و ملاک عملیاتهای بین المللی و حمله به کشورها باشد، کشورهای مخفی حامی این هکرها، شرایط حمایتی و سرمایه گذاری خود را برای این هکرها فراهم می سازند تا اهداف جدیدی را در برابر آنها قرار دهند؛ بعنوان مثال از این هکرها خواسته می شود ویروسی طراحی کنند که به محض انتشار باعث ایجاد نقص در یکی از واحدهای تولید برق در یک کشور شوند؛ حادثه ای که می تواند ظرف چند ثانیه شهری بزرگ مانند نیویورک را در تاریکی مطلق فرو ببرد.
وی ادامه میدهد، این امکان وجود دارد ویروس دیگری برای نابودی برنامه های بورس ماهیانه کشورهای جهان طراحی شده و موجب ایجاد نواقص فنی در نظام چرخشی پول شود که این مسأله منجر به زیانهای مالی شده که به شوک‌های مالی جهانی خواهد انجامید. در عملیاتی دیگر ممکن است ریلهای قطار، نابودی هواپیما و به آتش کشیدن میدانهای نفتی هدف عملیات باشد.
به گزارش ایلاف البته تعقیب عاملان این عملیاتها دشوار است، به ویژه آنکه دستگاههای جاسوسی حامی، سرمایه گذار و طراحان اصلی این عملیاتها هستند؛ به عنوان مثال می توان گفت در پشت بسیج کردن هکرهای یک کشور، دستگاه اطلاعاتی کشوری دیگر قرار دارد که در کشور ثالث حاضر می‌شوند و هک الکترونیکی خود را به سمت کشور هدف می‌فرستند؛ این روند، یک عملیات بسیار پیچیده است که ماهها به طول می انجامد؛ لذا نمی‌توان آن را به اقدامی منظم نسبت داد و یا طرف حاضر در پشت ماجرا را مشخص نمود.
ناطور درباره امکان مقابله با ویروس تأکید کرد، مقابله با هر ویروسی با تلاش مستمر، تولید برنامه های ضد ویروسی، طراحی برنامه های پشتیبانی و به روز رسانی مستمر با هدف سلامت عمومی شبکه مؤسسات و کارخانه های بزرگ ممکن است و این اقدامات قادرند تا حدی حملات ویروسی را کنترل کنند، هر چند میزان نفوذ ویروس‌ها همچنان بالا خواهد ماند؛ ناطور همچنین توضیح می‌دهد روش دیگر، روش درمان پس از حملات ویروسی است که غالبا از طریق پاکسازی سیستمها از پوشه های نفوذ شده، انجام می‌شود که این مسأله مدت زیادی به طول خواهد انجامید و در مقایسه با گسترش هدفها و هدفگیری تأسیسات حساس جهانی و رخ داد زیانهای بزرگ، درمان و پاکسازی سیستمها تا حد زیادی محدود و کوچک است.
قوانین ناقص
در همین زمینه “عبدالله مجالی “، کارشناس قانونی در زمینه قوانین الکترونیک اظهار داشت، آمادگی کشورهای جهان جهت رویارویی با خطرات ناشی از سوء استفاده اینترنتی و فنآوری اطلاعات هر چند وسیع می‌نماید، ولی این آمادگیها در قبال خطرات این‌چنینی بسیار ناچیز بوده و تفاهمنامه های دوجانبه نیز در این زمینه پیچیده و غیردقیق است.
این تمهیدات و آمادگیها، خطرات حقیقی که در آینده نزدیک، بخشهای امنیتی، اطلاعاتی و نظامی را در برمی‌گیرد پوشش نخواهد داد، چرا که غالب قوانین فعلی مربوط به نحوه برخورد با شکلهای مختلف کلاهبرداری اینترنتی و تجاری، تعقیب طراحان و ارسال کنندگان ویروسهای از کاراندازی سایتها، نابودی اطلاعات و نیز ویروسهایی که سیستمهای کامپیوتری را از کار انداخته‌اند می‌باشد که اغلب نیز قادرند با این ویروسها مقابله کرده و جلوی آنها را بگیرند.
در همین راستا، المجالی، کارشناس حقوقی از کشورهای جهان می‌خواهد هر چه سریعتر با کارشناسان تکنولوژی حمایت و سلامت جهانی و نیز کارشناسان حقوقی معاملات الکترونیک ارتباط برقرار کنند، تا بتوانند برای مقابله با خطرات آینده، ضمن تشکیل یک کمیته جهانی و در سایه طرحی بین المللی، قوانین تکنولوژیک جدید، سخت و بازدارندهای را برای ملزم ساختن کشورهای جهان تصویب کنند. هدف از این اقدام، مقابله با خطرات ناشی از سوءاستفاده‌های تکنولوژیک است، چرا که کشورهای جهان جدید به اندازه کافی آمادگی رویارویی با جنگ الکترونیک در وسعت جهانی را ندارند.]

خواندن مشخصات فردي http://ir.inbforum.com

上一页INBforum   اذهب الى الأسفل

上一页INBforumمشاهده موضوع قبلي مشاهده موضوع بعدي بازگشت به بالاي صفحه  پيام [صفحه 1 از 1]

صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد

Copyright ©2009-2010 LTD Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported License.

IT:SINGLESERVGoogle谷歌翻译TranslateFORUMSOFTLAYERGoogle谷歌广告联盟AdSenseAsia

 

© PunBB | Ahlamontada.com | منتدى مجاني للدعم و المساعدة | ارتباط | التبليغ عن محتوى مخالف | انشئ مدونتك الخاصة مجانيا